SIVA Koledžas 14. zinātniskā konference "Komunikācija un informācijas apmaiņa. Cilvēks un tehnoloģijas.
SIVA Koledžas 14. zinātniskā konference bija veltīta cilvēka un tehnoloģiju lomai informācijas apritē. Nozares eksperti diskutēja par to, kā tehnoloģijas ietekmē komunikāciju un kā tās varētu tikt efektīvāk izmantotas ikdienā un uzņēmējdarbībā.
Konferencē tika apskatītas tādas tēmas:
- Vai tās palīdz vai kavē saziņu starp cilvēkiem ikdienā un uzņēmuma vidē?
- Kā izmantot tehnoloģijas, lai uzlabotu komunikāciju?
- Kā veidot pateiktā jēgu un nepazust rakstiskajos tulkojumos?
- Tehnoloģijas – mūsu draugs vai šķērslis komunikācijā?
Konferencē uzstājās:
- Iveta Kāposta, SIVA Koledžas docente
Prezentācija: "Komunikācija – viens no efektīvas saskarsmes pamatelementiem"
Īss tēmas apskats: Cilvēks ir sociāla būtne un nenoliedzami komunikācija ir ikviena ikdienas sastāvdaļa. Ivetas prezentācijā bija iespēja uzzināt, kāpēc ir svarīga komunikācija, kādi ir efektīvas komunikācijas indikatori, kādi var būt komunikācijas šķēršļi un kādi ir nosacījumi, lai komunikācija būtu efektīva.
- Kristjan Traks, Astangu rehabilitācijas centra (Astangu Vocational Rehabilitation Centre) vecākais IT pasniedzējs
Prezentācija: "Mākslīgā intelekta izmantošana profesionālajā rehabilitācijā Astangu rehabilitācijas centrā"
Īss tēmas apskats: Profesionālā rehabilitācija ir pakalpojumu kopums, lai cilvēkiem ar invaliditāti sniegtu nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai pēc iespējas veiksmīgāk atgrieztos darba tirgū vai uzsāktu darba attiecības. Kā mākslīgais intelekts var palīdzēt profesionālajā izglītībā, kādas priekšrocības un papildus iespējas tas sniedz?
- Elza Tauriņa, SIVA Koledžas studiju programmas "Surdotulks" absolvente
Prezentācija: "Zīmju valoda un surdotulkošana – vizuālās informācijas ietekme uz informācijas nodošanas procesu"
Īss tēmas apskats: Elzas prezentācijā uzsvērtais surdotulka galvenais uzdevums – precīza tulkošana – ietver ne vien verbālo, bet arī neverbālo elementu lietojumu. Tas nozīmē, ka manuālo zīmi papildina izteiksmīga sejas izteiksme, atbilstošas emocijas, acu skatiens, artikulācija, galvas un ķermeņa kustības, kā arī orientācija un poza. Šāda neverbālo elementu integrēšana ir neatņemama sekmīga surdotulka darba sastāvdaļa.
Latviešu zīmju valodā izteikti trūkst pētījumu par sejas izteiksmju saistību ar konkrēto zīmi, tāpēc prasme precīzi noteikt sejas izteiksmes atbilstību zīmei surdotulkam var rasties, pateicoties pieredzē gūtajiem novērojumiem un attīstītai intuīcijas spējai.
- Diana Marqués, “Fundación INTRAS” psiholoģe
Īss tēmas apskats: Fundación INTRAS iepazīstināja ar virtuālo treneri aprūpes nepārtrauktībai, kas kalpo kā skrīninga/intervences rīks, lai atklātu un novērstu kognitīvos traucējumus, vienlaikus nodrošinot intervences plāna uzraudzību. Šo integrācijas platformu var lietot ar 2 horizontālām funkcijām: savstarpējās mijiedarbības interfeiss ar vienkāršu planšetdatoru vai apvienotu ar sociālo robotu.
Kas ir šis mijiedarbības interfeiss un kā izskatās komunikācija ar sociālo robotu?
Prezentācija: "Sociālie roboti holistiskās aprūpes intervences ietvaros vecākiem pieaugušajiem"
- Ilze Boitmane, SIVA Koledžas lektore, “I-Work Group” valdes locekle
Īss tēmas apskats: Mūsdienās ir aktuāls jautājums par jaunāko paaudžu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū gan Latvijā, gan pasaulē. Ilzes prezentācijā tika uzsvērti jautājumi: Kas mainās – mēs vai pasaule mums apkārt? Vai pastāv Z paaudzes fenomens? Kas ir Z paaudze – stereotipi un patiesība. Z paaudzes un darba devēju gaidas darba attiecībās. Z paaudzes vērtību un gaidu saskares punkti mijiedarbībā ar darba devēju.
Prezentācija: "Z paaudzes izaicinājumi integrācijai mūsdienu darba tirgū jeb “Vai viegli būt jaunam?””
- Michael Backhaus, “Mariaberg e.V.”, Cilvēkresursu un starptautisko projektu vadītājs
Prezentācija: "Erasmus+ 1.pamatdarbības programma: Atslēga komunikācijai. Kā mēs to darām Mariaberg"
- Valērijs Dombrovskis, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “RISEBA” bakalaura studiju programmas „Biznesa psiholoģija” direktors
Īss tēmas apskats: Mēs dzīvojam digitālajā laikmetā, internets un tā virtuālā pasaule nu jau ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Kāda ietekme uz sabiedrības dzīvi ir virtuālajā pasaulē notiekošajiem procesiem? Cik viegli izplūst robežas starp realitāti un virtuālo pasauli? Kādi ir sociālie un psiholoģiskie faktori, kas ietekmē cilvēka un mākslīgā intelekta attiecības?
Prezentācija: "Ētika un dinamika cilvēka un mākslīgā intelekta attiecībās: Kiberpsiholoģiskā izmeklēšana"
- Oskars Putniņš, SIA Edy365.com vadītājs
Īss tēmas apskats: Kāda ir mūsdienu rekrutēšanas stratēģija un kas ir izmaksu efektīva nodarbinātība? Kur meklēt praktikantus un kas jāņem vērā tos nodarbinot? Kā padarīt darba plānošanu efektīvāku?
Prezentācija: "Digitālā tilta būvēšana”.