15. SIVA koledžas starptautiskā zinātniskā konference “No izglītības līdz nodarbinātībai: mentorings, karjera un sociālā atbildība”
2024. gada 4. decembrī tiešsaistē norisinājās 15. SIVA koledžas starptautiskā zinātniskā konference “No izglītības līdz nodarbinātībai: mentorings, karjera un sociālā atbildība”. Konference bija veltīta izglītības un darba tirgus mijiedarbībai, īpaši izceļot mentoringa, ilgtspējīgas attīstības un sociālās atbildības nozīmi.
Konferences ietvaros dalībniekiem bija iespēja padziļināti izprast, kā izglītība var palīdzēt sagatavoties darba tirgum un pielāgoties nākotnes vajadzībām. Tika diskutēts par aktuālajiem izaicinājumiem un iespējām gan individuālās karjeras attīstībai, gan sabiedrības labklājības veicināšanai. Īpaša uzmanība tika pievērsta ilgtspējībai un tehnoloģiju ietekmei uz darba vidi.
SIVA koledžas vadītājas I. Zuševicas uzruna
“Man ir liels prieks sveikt jūs visus šeit, 15. SIVA koledžas starptautiskajā zinātniskajā konferencē “No izglītības līdz nodarbinātībai: mentorings, karjera un sociālā atbildība”. Šis pasākums ir īpaša platforma, kurā satiekas dažādu jomu profesionāļi, politikas veidotāji, akadēmiskās vides pārstāvji un darba devēji, lai kopīgi apspriestu un veidotu nākotnes redzējumu par izglītības un darba tirgus mijiedarbību.
Šodienas tēma – mentorings, karjera un sociālā atbildība – ir ļoti aktuāla un nozīmīga mūsdienu mainīgajā pasaulē. Gan izglītība, gan nodarbinātība ir centrālās jomas, kas veido cilvēka dzīves kvalitāti un veicina sabiedrības attīstību. Mēs saskaramies ar virkni izaicinājumu: tehnoloģiju straujā attīstība, darba tirgus transformācijas un ilgtspējīgas attīstības prasības. Šajos apstākļos mūsu uzdevums ir nodrošināt, ka katram ir iespēja atrast savu ceļu, izmantojot kvalitatīvu izglītību un mērķtiecīgu atbalstu.
SIVA koledža jau daudzus gadus veic, mūsuprāt, nozīmīgu darbu, palīdzot cilvēkiem ar funkcionēšanas traucējumiem integrēties sabiedrībā un darba tirgū. Taču šodien mēs esam šeit, lai apskatītu šo tēmu daudz plašāk – kā mēs kopīgiem spēkiem un sadarbojoties varam radīt iekļaujošas un ilgtspējīgas iespējas visiem?
Gribētu izcelt dažas no šodienas programmas tēmām, kas, manuprāt, īpaši atspoguļo mūsu kopīgo mērķi:
- Ilgtspējīgas izglītības nozīmi nākotnes karjeras attīstībai;
- Tehnoloģiju un inovāciju ietekmi uz darba vidi;
- Mentoringa un sociālās atbildības būtisko lomu, veidojot sabiedrību, kas balstīta uz vienlīdzību un cieņu.
Es ceru, ka šīs dienas diskusijas iedvesmos mūs jauniem risinājumiem un sadarbības projektiem. Mūsu panākumu atslēga ir dialogā, zināšanu apmaiņā un kopīgu vērtību stiprināšanā.
Noslēgumā vēlos pateikties visiem konferences dalībniekiem un lektoriem, kas dalīsies savās zināšanās un pieredzē. Paldies arī mūsu starptautiskajiem viesiem, kas apliecina, ka sadarbība pāri robežām ir būtiska gan izglītības, gan nodarbinātības jomā.
Vēlu visiem produktīvu, iedvesmojošu un veiksmīgu dienu!”
Konferences dalībnieki
- Laura Zeltiņa, SIVA koledžas vadītājas vietniece
Prezentācija:“Personu ar funkcionēšanas traucējumiem iekļaušanās nodarbinātībā – SIVA koledžas pieredze.”
- Baiba Bašķere, Izglītības un zinātnes ministrijas Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore
Prezentācija: “Nepārtraukta izglītošanās kā tilts veiksmīgai iekļaušanai darba tirgū un karjeras izaugsmei.”
- Filippo Sinicato, Eiropas Invaliditātes foruma politikas un projektu vadītājs
Prezentācija: “Tehnoloģijas nodarbinātībā. Solis ceļā uz iekļaušanu.”
- Iveta Cederštrema, Nodarbinātības valsts aģentūras Analītikas un statistikas nodaļas analītiķe
Prezentācija: “Kādas prasmes nepieciešamas nākotnes darba tirgū, ņemot vērā automatizācijas un mākslīgā intelekta attīstību?”
- Jūlija Mironova, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas (ISMA) Programmas direktore
Prezentācija: “AI veido izglītību un darba tirgu.”
- Ana Juviño, Spānijas Nacionālās neredzīgo organizācijas apmācību un nodarbinātības speciāliste
Prezentācija: “Ayho: neatņemams tehnoloģiskais risinājums atbalstītai nodarbinātībai.”
- Sanita Šaitere, Dr. psych., Rīgas lidostas personāla un projektu vadītāja
Prezentācija: “Ienākt, iekļauties, izaugt: Rīgas lidostas pieredze jauno darbinieku integrācijā.”
- Rasma Pīpiķe, Dažādības vadības eksperte, Rīgas Tehniskās universitātes doktorante
Prezentācija: “Mūsdienīga dažādības vadība komandās, veicinot produktivitāti ar mākslīgā intelekta atbalstu.”
Konferences apkopojums
Situācijas apraksts:
- Neizmantots darbaspēka resurss: Latvijā ir darbaspēka resurss, kuru neizmantojam maksimāli. Tas ietver arī cilvēkus ar invaliditāti.
- Prasmju attīstība: Nepieciešams attīstīt jaunas prasmes un pilnveidoties. Iespējas to darīt ir pieejamas visdažādākajos formātos.
- Digitālās prasmes: Jāstiprina gan pamata, gan papildu digitālās prasmes.
Labās ziņas:
- SIVA atbalsts: SIVA nodrošina personīgu pieeju personām ar invaliditāti aktuālo prasmju apguves procesā un stiprina viņu pašpārliecinātību.
- Uzņēmumu mācības: Daudzos uzņēmumos notiek mācības un prasmju attīstības programmas (piemēram, Rīgas Lidostā).
- Tehnoloģiju loma: Tehnoloģiju un mākslīgā intelekta (MI) attīstība mazina plaisu starp darba tirgu un cilvēkiem ar invaliditāti. Svarīgi ir gan darba devējiem, gan ņēmējiem tās pareizi izmantot.
- Aktīvās nodarbinātības aplikācijas: Ir pieejamas dažādas aplikācijas, kas palīdz darbā integrēt cilvēkus ar invaliditāti (piemēram, AYHO).
- Dažādības ietekmes aprēķināšana: Nākotnē būs iespējams matemātiski izrēķināt dažādības labvēlīgo ietekmi uz uzņēmējdarbību un finanšu rādītājiem.
Šķēršļi sekmīgai nodarbinātībai:
- Vides pieejamība: Cilvēkiem ar invaliditāti var būt ierobežota piekļuve darba videi.
- Bailes no resursu patēriņa: Darba devēji var baidīties, ka cilvēku ar invaliditāti nodarbināšana prasīs pārāk daudz resursu.
- Sociālās atbildības prizma: Par cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanu bieži tiek runāts sociālās atbildības kontekstā, nevis kā par reālu ieguvumu uzņēmumam.
Novēlējumi:
- Izglītības un zinātnes ministrijai: Sasniegt arvien plašāku sabiedrības daļu pieaugušo izglītības aktivitāšu ietvaros.
- SIVA: Patstāvīgi papildināt piedāvājumu un rūpēties par plašāka spektra mūsdienu prasmju apguvi.
- Uzņēmējiem: Nebaidīties nodarbināt cilvēkus ar invaliditāti un atcerēties, ka savstarpēja sapratne rodas, tiekoties.
- Ikvienam: Būt ieinteresētam un atvērtam regulārai prasmju pilnveidei. Izmantot šī laikmeta sniegtās konkurētspējīgās priekšrocības.