Šodien, 07.jūnijā, Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) Koledžā norisinās ikgadējā zinātniskā konference – šoreiz par profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma attīstību Latvijā 20 gadu laikā.
Zinātnisko konferenci atklāja labklājības ministre Ramona Petraviča, uzsverot, ka: “profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma ieviešana ir bijusi atbildīga un tālredzīga rīcība, īstenojot valsts politiku personu ar invaliditāti tiesību aizsardzības jomā, tādejādi atzīstot nepieciešamību veicināt un aizsargāt visu personu, tostarp ar invaliditāti, cilvēktiesības. Tas ir bijis jauns un būtisks pakalpojums, kas jau tobrīd nodrošināja ANO konvencijas 24. un 25.pantā noteikto - ka personām ar invaliditāti ir tiesības uz izglītību, ka personas ar invaliditāti izglītības sistēmā var iekļauties visos līmeņos, kā arī personām ar invaliditāti ir pieejama veselības rehabilitācija.”
Savukārt SIVA direktore Ilona Jurševska norādīja, ka: “viens no mūsu tuvākās nākotnes izaicinājumiem ir iespēja izvēlēties, kādu ceļu iet tālāk – turpināt iesākto vai strādāt pie mūsdienīgāka un uz rezultātu vairāk orientēta jauna profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma dizaina izstrādes, kas radīs lielākas iespējas un atvērs darba tirgus durvis patiešām motivētiem studentiem.”
Konferencē ar referātiem uzstājas Latvijas Universitātes, Latvijas Mākslas akadēmijas, Rīgas Stradiņa universitātes, SIVA un Jelgavas sociālā dienesta pārstāvji, kuri piedāvā ieskatu gan SIVA Koledžas būtiskākajos pagātnes notikumos un attīstībā, gan arī šī brīža aktualitātēs.
Tā piemēram, šobrīd tādās svarīgās programmās kā motivācijas un atbalsta programmās pieaugušajiem un personām ar invaliditāti vai prognozējamo invaliditāti, studiju programmā Surdotulki, gan arī aplūko darba prasmju novērtējuma instrumenta jauniešiem “Double OT” pārbaudi praksē. Zinātniskā konference neiztiek arī bez ieskata nākotnē, t.i., personu ar invaliditāti profesionālo iesaisti sociālo mediju platformās – kā nākotnes dzīves perspektīvu, kā arī izskata dizaina universālo aspektu jaunu produktu un pakalpojumu izstrādē, reflektējot uz dažādu sociālo grupu vajadzībām, veselības stāvokli un iesaistes iespējām. Rīgas Tehniskās universitātes un SIVA studenti stāsta par prakses vietām un iespējām SIVA Koledžas studentiem, savukārt Jūrmalas Tūrisma informācijas centra pārstāve A.Stramkale dalās ar praktisko pieredzi prakses organizēšanā SIVA studentiem, bet SIA “Questa” pārstāve A.Stikāne – par SIVA Koledžas praktikantu un absolventu profesionālo izaugsmi uzņēmumā.
Zinātniskā konference tās dalībniekiem un klātesošajiem deva visaptverošu ieskatu profesionālās rehabilitācijas attīstībā, kā arī bija kā kārtējais apliecinājums SIVA darbinieku profesionālajam, svarīgajam un nozīmīgajam darbam.
SIVA direktores runa:
"Esam Eiropas rehabilitācijas platformas dalīborganizācija. Un tas mums ir devis lielisku iespēju redzēt, kā profesionālās rehabilitācijas pakalpojums tiek organizēts citās Eiropas valstīs, un arī tepat kaimiņos - Lietuvā un Igaunijā.
Nupat kopā ar kolēģēm Lieni Saukumu, Solveigu Kabaku un Ingunu Zuševicu esam atgriezušās no Tallinas konferences - iedvesmas pilnas un ar idejām. Jo viens no mūsu tuvākās nākotnes izaicinājumiem ir iespēja izvēlēties, kādu ceļu iet tālāk – turpināt iesākto vai strādāt pie mūsdienīgāka un uz rezultātu vairāk orientēta jauna profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma dizaina izstrādes, kas radīs lielākas iespējas un atvērs darba tirgus durvis patiešām motivētiem studentiem.”
“Nav svarīgi, kurā vietā Tu sāc, svarīgi ir, cik augstu Tu mērķē, lai gūtu panākumus.” Ir teicis kāds gudrs cilvēks.
Tā arī es vēlos paturpināt – pats svarīgākais ir nevis kad, bet ar ko kopā un ar kādu motivāciju mēs ejam uz priekšu. Esmu pārliecināta, ka šobrīd Koledžā un SIVA kopumā ir izveidojusies profesionāla un uz rezultātu orientēta darbinieku komanda, un kura skaidri redz, ka moderns un mūsdienīgs menedžments kopā ar pārdomātu profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma saturu ir labākais veids, kā mums kļūt vēl efektīvākiem un progresīvākiem darbā ar mūsu klientu. Un tas vistiešākajā veidā nozīmē maksimāli iesaistīt pašu klientu. Liekot kļūt no pasīva pakalpojumu saņēmēja par aktīvu līdzdalībnieku savā rehabilitācijas procesā.
Vēlos , lai drīzumā arī par mūsu darba ikdienu kļūst šī gada EPR ikgadējās konferences moto “Less is more” vai “Mazāk ir labāk”. Ar to saprotot gudru un mūsdienīgu menedžmentu, saliktu kopā ar kompaktu, efektīvu un katram mūsu klientam individuāli pielāgotu pakalpojumu.
Noslēgumā vēlos pateikties ikvienam darbiniekam, kurš ir devis savu artavu, lai attīstītu, uzlabotu un padarītu pieejamāku profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu.
Paldies! Un lai mums visiem interesanta un izzinoša šī konference."