RAITI projekta dalībnieki novērtē mācību organizāciju un iegūtās zināšanas no jomas profesionāļiem
Septembrī noslēdzas 12. neformālo aprūpētāju apmācību nedēļa projekta RAITI* ietvaros. Šobrīd apmācībās piedalījušies jau 74 dalībnieki, daļa no tiem apguvuši vairākus apmācību moduļus. Neformālie aprūpētāji (vecāki, bērni, dzīvesbiedri un citi radinieki, arī draugi un kaimiņi) Sociālās integrācijas valsts aģentūrā (SIVA) ierodas teju no visas Latvijas teritorijas: Daugavpils, Rēzeknes, Alūksnes, Limbažiem, Dobeles un Saldus.
“Galvenais ir atvērties, runāt un dalīties”, tā saka Edvīns, viens no projekta RAITI apmācību dalībniekiem. Edvīns apmācībās piedalījās pirmo reizi, apgūstot moduli “Aprūpētāja pašaprūpe”, un ir pieteicies arī uz citiem kompetenču apmācības programmas moduļiem. Edvīns atzīst, ka izbaudījis grupas biedru atsaucību, profesionālu lektoru sniegto informāciju un atbalstu, kā arī ar nepacietību gaida nākamo apmācību nedēļu.
Kā liecina aptauju rezultāti, lielākā daļa dalībnieku augstu novērtē gan apmācību organizāciju, gan saturu un tēmu izklāstu, īpaši pozitīvi atzīmējot iespēju gūt zināšanas no jomas profesionāļiem – SIVA speciālistiem (ārstiem, fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, sociālajiem darbiniekiem, psihologiem un citiem).
RAITI projekts piedāvā apgūt noderīgas zināšanas un prasmes neformālajiem aprūpētājiem, t.i., tuviniekiem, kuri ikdienā aprūpē ģimenes locekli, kaimiņu vai draugu ar invaliditāti vai funkcionēšanas traucējumiem, lai saglabātu iespējami labāko dzīves kvalitāti sev un aprūpējamam. Apmācības norisinās četru līdz piecu dienu garumā SIVA Koledžas telpās, Jūrmalā un tās veidotas tā, lai to saturs būtu aktuāls dažādu funkciju traucējumu aprūpei – dzirdes, redzes, kustību, garīga rakstura u. c.
Apmācībās ir pieci tematiskie moduļi: “Medicīna un aprūpe”, “Saskarsme”, “Sadzīve, vide un ergonomika”, “Aprūpētāja pašaprūpe” un “Tiesības un pienākumi”. Vispārīgo moduļu (A moduļi) apguves ilgums ir līdz četrām darba dienām, bet specializēto moduļu (B moduļi) apguves ilgums ir viena darba diena. B moduļi ir A moduļu secīgs turpinājums un, tos var apgūt tikai, ja ir apgūts attiecīgās tēmas A modulis.
Iepazīties ar apmācību grafiku tuvākajam ceturksnim un pieteikties dalībai mācībām iespējams SIVA mājaslapā (www.siva.gov.lv). Tuvākās apmācības notiks moduļos “Medicīna un aprūpe” (21.10.-25.10.2024.) un “Sadzīve, vide un ergonomika” (25.11-29.11.2024).
Informācija par apmācībām: Liena Pētersone, projekta galvenā metodiķe (telefona numurs: 22328958, e-pasta adrese: liena.petersone@siva.gov.lv) vai projekta metodiķe Ieva Nīcgala (telefona numurs: 27064068, ieva.nicgala@siva.gov.lv).
SIVA ir labklājības ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir veicināt cilvēku ar invaliditāti un personu ar funkcionāliem traucējumiem sociālo integrāciju, nodrošināt iespēju saņemt profesionālo rehabilitāciju un iegūt profesionālo vidējo vai pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību.
*Kompetenču attīstības programma notiek Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma fonda investīciju projekta “RAITI: Rehabilitācija. Atbalsts. Iekļaušana. TālākIzglītība.” ietvaros. Projekts un apmācības tiek īstenotas ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu.